2015 Selections
Selections This year, the Ottawa International Animation Festival received a total of 2088 entries from 85 different countries. Of those, 75 short films and 4 feature films were chosen for competition. In addition, 69 showcase films were chosen to represent the efforts of the Canadian, International, and Student communities.
Title Director(s) Company/School Nationality Category
9:30 am Alfonso de la CruzJellyfish AnimationMexico E - Shorts for Kids
Shishi Toshite Ikiru (A Lion Life) Yu NagasakiJapan E - Shorts for Kids
A Little Craving Frances Adaic McKenzieNational Film Board of CanadaCanadaCanadian Showcase
A Single Life Job Joris & MariekeJob, Joris & MariekeNetherlands B - Narrative
Adama Simon RoubyNaïa Productions, Pipangaï, France 3 Cinéma, Albatros ProductionsFrance A - Feature
Adventure Time "The Tower" Pendelton WardCartoon Network StudiosUSA E - Series for Kids
After the End Sam SouthwardNational Film and Television SchoolUK C - Graduation
Aguacero Bernarda Cornejo PintoEmily Carr Univeristy of Art and DesginCanada & EcuadorCanadian Student Competition
All the Rage Alexandra LemayNational Film Board of CanadaCanadaCanadian Showcase
Amélia & Duarte Alice Guimarães & Mónica SantosCiclope Filmes / Studi Film BilderPortugal & Germany B - Narrative
Anatomie Pavouka (Anatomy of a Spider) Vojtech KissNutprodukceCzech Republic B - Narrative
Astronaut-K Daniel Harisberger & Dustin ReesSwitzerland E - Shorts for Kids
Bear and Bird Dan and JasonHornetUSA E - Series for Kids
Blindelings (Blindly) Joanne van der WegSt. JoostNetherlandsInternational Student Showcase
BluBlök Eustace Ng & Joe MarcySheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
Brain Lapse Jake FriedUSAInternational Showcase
Autos Portraits (Carface) Claude CloutierNational Film Board of CanadaCanada B - Narrative
Cats & Dogs Jesús Peréz & Gerd GockellGerd Gockell FilmproduktionSwitzerland & Germany E - Shorts for Kids
Celestial Shore 'Creation Myth' Angela StempelUSA D - Commissioned
Chainreaction Dana GingrasMicroclimat filmsCanadaCanadian Showcase
Chase Me Gilles-Alexandre DeschaudFranceInternational Showcase
Clangs for the Speaking Body Angela StempelCalifornia Institute of the ArtsUSAInternational Student Showcase
Composition in Cubes Max Woodward & Michael HorowitzMel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
Couloirs Patrick LostraccoConcordia University, Mel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
Compte les moutons (Counting Sheep) Frits StandaertLes Films du NordFrance & Belgium E - Shorts for Kids
Kojot és a szikla (Coyote and the Rock) Aron GauderCinemon EntertainmentHungary E - Series for Kids
Cupidiculous Panop KoonwatNYC School of Visual Arts, MFA Computer ArtThailandInternational Student Showcase
DDWIWDD: Dan Deacon 'When I Was Done Dying' Dave Hughes, Jake Fried, Chad VanGaalen, Dimitri Stankowicz, Colin White, Taras Hrabowsky, Anthony Schepperd, Masanobu Hiraoka, KOKOFREAKBEAN & Caleb WoodMillion Monkeys Inc.USA D - Commissioned
Digital vs Traditional Nata MetlukhVancouver Film SchoolCanada & United States, UkraineCanadian Student Competition
DIV/IDE Trystan Murray Warnock-JuteauConcordia University, Mel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
Don’t Tell Mom Tatsutoshi Nomura & Sawako KabukiTama Art UniversityJapan C - Graduation
Dumbageddon DongLiang Chang & Christopher JohnsonSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
e:e:e:e:e Brandon BlommaertCanadaCanadian Showcase
Eclipse Jacky De GroenKASK School of ArtsBelgiumInternational Student Showcase
Edmond Nina GantzNational Film & Television SchoolUK C - Graduation
Ernie Biscuit Adam ElliotAdam Elliot ClayographiesAustralia B - Narrative
Faunétique (Faunethic) Véronique Girard, Marie-Hélène Cournoyer & Marie-Josée DoutreConcordia UniversityCanadaCanadian Student Competition
Fears Nata MetlukhVancouver Film SchoolCanada & United States, UkraineCanadian Student Competition
Filmfabrik Alireza Hashempour & Malaeke FarhangadibFilmakademie Baden-WuerttembergGermany D - Commissioned
Flaws Josh ShaffnerCalArts, California Institute of the ArtsUSAInternational Student Showcase
Flirting or Coquetry Julian PetschekCalArtsUSAInternational Student Showcase
Focus Alex BoyaNational Film Board of CanadaCanada B - Narrative
Fuga na wiolonczele, trabke i pejzaz (Fuge for Cello, Trumpet and Landscape) Jerzy KuciaPoland B - Experimental
Ghost Cell Antoine DelacharleryAutour de MinuitFrance B - Experimental
Happy Loneliness Richard Alexander Forero DomínguezVancouver Film SchoolCanadaCanadian Student Competition
Head Cleaner Emily PelstringCanadaCanadian Showcase
Heavy as a Hill Emily NeilsonRhode Island School of DesignUSAInternational Student Showcase
Here There Alexander StewartBonobostudioCroatia (Hrvatska) & USAInternational Showcase
Alateadvuse maja (House of Unconsciousness) Priit TenderEesti JoonisfilmEstonia B - Narrative
I've Been Everywhere, Man! Cameron EdserGooRoo AnimationAustraliaInternational Showcase
If I Was God Cordell BarkerNational Film Board of CanadaCanadaCanadian Showcase
Incido Estelle FréchetteUniversité LavalCanadaCanadian Student Competition
Innocent Jeremy ClapinForticheFrance D - Commissioned
It's Not You, It's Me Silvia PrietoVancouver Film SchoolCanada & ColombiaCanadian Student Competition
Jazz Orgie Irina RubinaFilmakademie Baden-WuerttembergGermany D - Commissioned
Jiri Alice Reily de SouzaFilmakademie Baden-WuerttembergGermanyInternational Student Showcase
Jumper Jamie YanoEmily Carr University of Art and DesignCanadaCanadian Student Competition
Kaleidoscope Catherine DubeauConcordia University, Mel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
Kuekuatsheu Marie-Hélène CournoyerConcordia University, Mel Hoppenheim School of cinemaCanadaCanadian Student Competition
Kung Fu Bunny "The Mosquito's Revenge" Zhiyong LiCUC & Jjjoy Animation StudiosChina E - Series for Kids
Elu Herman H. Rott'iga (Life with Herman H. Rott) Chintis LundgrenChintis Lundgreni AnimatsioonistuudioEstonia & Croatia, DenmarkInternational Showcase
Zvyozdochka (Little Star) Svetlana AndrianovaStudio PchelaRussia E - Shorts for Kids
Loop Ring Chop Drink Nicolas MénardRoyal College of Art, AnimationUK C - Graduation
Luxuriate Alison DavisCanadaCanadian Showcase
Mia' Amanda StrongCanadaCanadian Showcase
Michi Kaho YoshidaEmily Carr University of Art and DesignCanadaCanadian Student Competition
Mother Stephanie Chiew & Joan ChungStudio Kokorosh (Sheridan College)CanadaCanadian Student Competition
My Dad Marcus ArmitageRoyal College of Art, AnimationUK C - Graduation
My Grandfather Was A Cherry Tree Tatiana and Olga PoliektovaContArt ProductionRussia E - Shorts for Kids
My Heart Attack Sheldon CohenNational Film Board of CanadaCanadaCanadian Showcase
Chez moi (My Home) Phuong Mai NguyenPapy3D ProductionsFranceInternational Showcase
Mynarski Chute Mortelle (Mynarski Death Plummet) Matthew RankinCanada B - Narrative
Myself: Smoke Andreas HykadeStudio FILM BILDER GmbHGermany B - Narrative
Myself: Universe Andreas HykadeStudio FILM BILDER GmbHGermany B - Narrative
Night of the Cordyceps Gabriel MasellaConcordia University, Mel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
Oak Jeroen CeulebrouckKASK School of ArtsBelgiumInternational Student Showcase
One, Two, Tree Yulia AronovaFolimage, NadasdyFrance & Suisse E - Shorts for Kids
Orexo 'Out The Monster' Einar BaldvinStrawberry FrogUSA D - Commissioned
Out of Water Alex Gibson & Johan BienEmily Carr University of Art and DesignCanadaCanadian Student Competition
Over The Garden Wall Patrick McHaleCartoon Network StudiosUSA & South Korea A - Feature
Palm Rot Ryan GillisUniversity of Southern CaliforniaUSAInternational Student Showcase
Pandemonio Valerio SpinelliItalyInternational Showcase
Paradise Ryo HiranoFoghornJapan B - Narrative
Paradise Awaits Tomek DuckiGemini Film Company LTD - UKPoland & Poland D - Commissioned
Pekk Paula Mauer, Morten Tšinakov, August Varustin & Heili LõhmusEstonian Academy of ArtsEstonia C - Undergraduate
Pig Steven SubotnickUSA B - Narrative
Porosenok "Nyanya" (Piglet "Babysitter") Natalya BerezovayaMoscow Animation StudioRussia E - Series for Kids
Planeta de Queso Matisse GonzalezFilmakademie Baden-WuerttembergGermany D - Commissioned
Pombo Loves You Steve WarneNational Film and Television School UKInternational Student Showcase
Pos Eso (Possessed) Sam OrtiBasque Films & Conflictivos ProductionsSpain A - Feature
Public Animal 'Careful' Ian JeansCanadaCanadian Showcase
R120 Austen Claudia Röthlin & Yves GutjahrFREITAG lab.agSwitzerland D - Commissioned
Rabbids Invasion "Wild West Rabbid" Arnaud BouronUbisoft Motion PicturesFrance E - Series for Kids
Regular Show "Brilliant Century Duck Crisis Special" JG QuintelCartoon Network StudiosUSA E - Series for Kids
Religatio Jaime GiraldoVancouver Film SchoolCanadaCanadian Student Competition
Ripple Conner GriffithRhode Island School of DesignUSA C - Undergraduate
Robot Chicken 'Season 7 Episode 720 "Chipotle Miserables"' Zeb WellsStoopid Buddy StoodiosUSAInternational Showcase
Sillon 672 Bastien DupriezFrance B - Experimental
Small People With Hats Sarina NiheiRoyal College of ArtUK C - Graduation
Sonámbulo Theodore UshevTheodore UshevCanada B - Experimental
Splintertime Rosto .Studio Rosto AD, Autour de Minuit, SOILNetherlands & France, Belgium B - Narrative
Stella Nova Ted WigginUSAInternational Showcase
Strange and Primitive 'Difficulties Be Damned' Malcolm Sutherland & Simon CotteeCanadaCanadian Showcase
Stromae 'Carmen' Sylvain Chometth1ngUK D - Commissioned
Sublime Ana NorambuenaVancouver Film SchoolCanada & ChileCanadian Student Competition
Lato 2014 (Summer 2014) Wojciech SobczykPoland B - Experimental
Swap Meet Caleb Wood, Jonathan Djob Nkondo, Elli Vuorinen, David Prosser, Kyle Mowat, Lilli Carre, charles huettner & Grace Nayoon RheeUSAInternational Showcase
Sweet Talk Esteban AzuelaNational Film Board of CanadaCanada B - Narrative
Teeth Daniel Gray & Tom BrownHolbrooksUK & Hungary, USA B - Narrative
The Ballad of Immortal Joe Hector HerreraTOGETHER: Words+Pictures for Art & CultureCanadaCanadian Showcase
The Casebook of Nips & Porkington Melody WangSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
The Diary of Ochibi Masashi KawamuraTaiyo Kikaku Co., Ltd. / Dwarf Studios / Studio KharaJapan E - Shorts for Kids
The Five Minute Museum Paul BushSwitzerland & UK B - Experimental
The Garden Ape Emma De Swaef & Marc James RoelsNatuurpuntBelgium D - Commissioned
The Infinity Project Will AndersonScotland B - Narrative
The Lingerie Show Laura HarrisonUSA B - Narrative
La Montagne Magique (The Magic Mountain) Anca DamianAparte FilmRomania & France, Poland A - Feature
The Man, the Boy, and the Donkey Atsushi WadaDASHJapan E - Shorts for Kids
Isand (The Master) Riho UntOÜ NukufilmEstonia B - Narrative
Viikset (The Moustache) Anni OjaTurku University of Applied Sciences/Turku Arts Academy FinlandInternational Student Showcase
La dévoyée (The Perverted) Véronique GirardConcordia UniversityCanadaCanadian Student Competition
The Shutterbug Man Christopher WalshCanadaCanadian Showcase
The Simpsons 'Couch Gag' Sylvain ChometUK D - Commissioned
The Stop 'Good Food For All' Isaac KingHead Gear AnimationCanada D - Commissioned
The Yellow Ball Xinxin LiuTokyo University of the ArtsJapanInternational Student Showcase
Thirty Masks Martine FrossardCanadaCanadian Showcase
This Is How It Starts Shahaf RamBezalel Academy of Arts & DesignIsrael C - Undergraduate
Tik Tak (Tick Tack) Ülo PikkovOÜ NukufilmEstoniaInternational Showcase
Tigres a la Queue Leu Leu (Tigers Tied Up In One Rope) Benoit ChieuxLes Films de L'ArlequinFrance E - Shorts for Kids
Toto's Tusks Mehr ChatterjeeRhode Island School of DesignUSA C - Undergraduate
Unhappy Happy Peter MillardUK B - Experimental
Untitled Julian GalleseVancouver Film SchoolCanada & Costa RicaCanadian Student Competition
uuuuuu David DelafuenteRISD, Rhode Island School of DesignUSAInternational Student Showcase
Maku (Veil) Yoriko MizushiriJapan B - Experimental
VICE Sports 'Larry Johnson on Becoming Grandmama' Leah ShoreVICEUSAInternational Showcase
Violet Ryan InesRhode Island School of DesignUSA C - Undergraduate
Waiting For The Boom Ethan Bialick, Adam Billingham, William Engels, Connor Kerrigan, Janet Le, Tyler Lewis, Devon Manney, Gracie May, Maria Raykova & Chantelle SundeenUniversity of Southern CaliforniaUSAInternational Student Showcase
Water Marisha FalkovichTics School of the ArtsUSAInternational Student Showcase
Waves '98 Ely DagherLebanon B - Narrative
Wire Cutters Jack AndersonDodge College Of Film And Media ArtsUSAInternational Student Showcase
Dans la joie et la bonne humeur (With Joy and Merriness) Jeanne BoukraaENSAV La CambreBelgium C - Graduation
World of Tomorrow Don HertzfeldtUSA B - Narrative
Worlds Apart Jonathan ChanSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
Wrigley 'LiveSafe' Julian GreyHead Gear AnimationCanada D - Commissioned
Tu ressembles à moi (You Look Like Me) Pierre Hébert & René LussierCanada B - Experimental
Yùl et le Serpent (Yùl and the Snake) Gabriel HarelKazak ProductionsFrance B - Narrative
Zepo César Díaz MeléndezSpainInternational Showcase
Ziptronik Megablast Nathan JureviciusNickelodeon in association with Lunch, Inc. USA E - Series for Kids